Poznávejte Kanadu s emeritním prezidentem Kanadské obchodní komory

Poznávejte Kanadu s emeritním prezidentem Kanadské obchodní komory

5/1 2017

Pane prezidente, jak to vůbec začalo, proč Kanaďané slaví Den Díkůvzdání?

Historie kanadského Dne Díkůvzdání začala před mnoha staletími. Původní oslava měla zcela jiný význam než dnes, kdy se ke svátečnímu obědu sjíždí celá rodina. Tento svátek se slaví vždy druhé pondělí v měsíci říjnu. Vrátím se však do historie. Zajímavý příběh kanadského Dne Díkůvzdání začíná v době, kdy se britský cestovatel Martin Frobisher snažil najít průchod z východního pobřeží Atlantického oceánu do Asie. To se mu samozřejmě nepodařilo, a tak se natrvalo usadil na východním pobřeží Kanady v oblasti New Foundlandu, kde si založil svoji farmu.

Od roku 1578 pak pořádal každý rok oslavu, na kterou zval místní obyvatele, aby tak vyjádřil poděkování za to, že celou cestu šťastně přežil. Tuto tradici od něj převzali i ostatní obyvatelé a svátek se stal tak oblíbeným, že v oslavách Kanaďané pokračují až dodnes. I když, jak už jsem se zmínil, význam dnešního Dne Díkůvzdání je jiný, je to spíše poděkování za úspěšný rok, dobré zdraví a hlavně díkůvzdání za to, že se u svátečního stolu sešla celá rodina. 

 Je tento den pro Kanaďany významný svátek a ke kterému tradičnímu svátku v Čechách nebo na Slovensku byste ho přirovnal ?

Den Díkůvzdání je v Kanadě velmi důležitý a v současnosti odpovídá trochu našim dožínkám - poděkování za úrodu. V době tohoto významného svátku klademe velký důraz na rodinu, kdy všichni přijíždějí i z velkých vzdáleností, aby se sešli u společného rodinného stolu...

Den Díkůvzdání je jeden z takzvaných ´dlouhých víkendů´ a slaví se vždy druhé pondělí v  říjnu. Narozdíl od Američanů, kteří tento svátek slaví o měsíc později, a to proto, že i když je význam stejný, tak je Kanada severněji a pole se chystají k zimnímu spánku dříve. V USA je to o měsíc později proto, že Američané mají svojí Floridu a také další jižní státy, kde úroda dozrává později. 

Jak a v kterém roce jste Vy odešel do Kanady?

Vzpomínám na to jako by to bylo dnes, když jsem přistál na kanadském letišti na začátku října 1968. Takže do nového života v Kanadě jsem vstoupil s oslavami Dne Díkůvzdání v nádherném městě Quebeck City. Přijeli jsme sem celá rodina, absolutně bez peněz a Kanaďané, kteří jsou nesmírně pohostinní, se o nás dobře postarali. Kanada se stala mým domovem na dalších čtyřicet let. Oženil jsem se s Kanaďankou a protože čas neúprosně letí, pochoval jsem zde oba své rodiče.

Jste jeden z mála lidí, kteří zanechali hlubokou stopu v Kanadě a na druhou stranu po revoluci v roce 1989 jste udělal maximum pro zemi, kde jste se narodil – vedl jste a rozvíjel Kanadskou obchodní komoru, která dodnes přispívá ke vzájemnému obchodu mezi Kanadou a Českou republikou, ale zejména pomáhá firmám i lidem na obou stranách spolu komunikovat. Jak oslavíte Vy Den Díkůvzdání letos v Praze?

Den Díkůvzdání slavím vždy s rodinou. Ale skoro od počátku své existence Kanadská obchodní komora pořádá každoročně velkou oslavu, kde se sejdou jak členové, tak expatrioti, včetně kanadského velvyslance. Oslava se bude konat jako již dlouhá léta v pražském hotelu Corinthia Tower. Během let se nám podařilo, hlavně s pomocí manželek ambasadorů, vyškolit kuchaře tak, aby jídlo odpovídalo do nejmenších podrobností zvykům z Kanady. Především se servíruje několik velkých dozlatova
upečených krocanů a naplněných tradiční kanadskou nádivkou s kaštany a dalšími ingrediencemi. Největším hitem je samozřejmě dýňový koláč, bez kterého se žádná oslava toho svátku neobejde, a který se po mnoha pokusech různých receptů kuchařům podařilo zvládnout opravdu výborně. Samozřejmě víno proudí do sklenic podle libosti každého a veselá nálada účastníky nikdy neopouští. Je to velice příjemné zastavení na začátku podzimu a uprostřed dnešní hektické doby.

Budete i letos jako rodina pohromadě v den svátku?

Tentokrát spolu bohužel nebudeme, protože manželka je v této době v Kanadě s naším vnukem, takže se mnou bude slavit syn, který žije v Praze.

Barny´s Celadrin na klouby má na obalu větu „Na Celadrin je  Kanada pyšná“. Můžete to potvrdit i Vy?

Kanada je pyšná na všechny, kteří jí dělají dobré jméno a Barny´s Celadrin je příkladem kanadského patriotizmu a zároveň vynikajícího přípravku, který já používám denně.

Venku to už začíná hrát všemi barvami, teplé letní večery nás pomalu opouští a nám se pod kůži dostává podzimní ochlazení. Je proto potřeba se na něj pořádně připravit, ať nás neskolí rýmička či první nachlazení.
10/10 2018
Ať nás podzim nepřekvapí
Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoli změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním.
10/10 2018
Pro klidné noci dětí i jejich maminek
Když dojde na kritiku doplňků stravy, je jim vyčítáno, že se tváří jako léky. Myslím si, že v Barny´s a zřejmě i jinde toto neplatí.
5/1 2017
Pro zákazníka je těžké vyznat se v doplňcích stravy