Aloe vera - jak ji možná neznáte

Aloe vera - jak ji možná neznáte

5/1 2017

Aloe vera znáte jako výjimečnou rostlinu pro správné zažívání a detoxikaci. V následujícím článku se dozvíte, že spektrum použití je daleko širší a navíc je podpořeno výsledky z klinických studií.

Rostlina Aloe vera je známá svými širokospektrálními příznivými účinky na lidský organismus. Je považována za nejúčinnější přírodní detoxikační prostředek, jelikož ve svém pozitivním účinku obsáhne celý trávicí trakt (slinivku, játra, střeva). Příznivě působí na celou řadu zažívacích obtíží, v rámci posílení přirozených imunitních funkcí organismu a to díky velice cenným komponentům, které zahrnují hlavně polysacharidy, vitaminy, minerály, stopové prvky, enzymy, aminokyseliny, protizánětlivé látky a další. Kromě toho se Aloe vera významnou měrou podílí při podpoře správné funkce jater a slinivky břišní. Spektrum jejich účinků zahrnuje také pomoc nemocným při diabetu, vysokém cholesterolu, onemocněníkoronárních cév atd. Věděli jste, že pomáhá také snižovat riziko vzniku ledvinových kamenů?

Při sklizni a především následném zpracování však Aloe vera přichází o mnohé účinné látky. V konečném důsledku se nám na stůl může dostat výrobek, jenž nemá s původní Aloe vera vůbec nic společného, anebo naopak velmi kvalitní výrobek. Ten poznáme podle biologické aktivity a garanci obsahu polysacharidů, které se považují za nejsilnější imunostimulátory rostlinného původu vůbec a současně ovlivňují činnost i ostatních látek v extraktu aloe. Celosvětově je velmi ceněný extrakt známý pod značkou ACTIValoe®, který jako jediný garantuje min. 10 % polysacharidů ve svém obsahu i po zpracování (pozn. čerstvá rostlina Aloe vera má za ideálních podmínek maximálně 15 % obsahu těchto látek). Vysokou účinnost extraktu ACTIValoe® potvrzují i mnohé klinické studie, kterými se nemůže pochlubit žádný jiný výrobek.

 

Posuďte sami:

1. Aloe vera pomáhá organismu v boji proti volným radikálům

Volné radikály mohou způsobit poškození buněk nebo i tkáně orgánů, což bývá spojováno s řadou vážných chorob (zhoubné nádory, kardiovaskulární choroby, např. hypertenze, ateroskleróza, neurodegenerativní choroby, diabetes, revmatoidní artritida). Příroda sama vyvinula regulační mechanismy proti volným radikálům, které zahrnují zejména antioxidanty. Aloe gel obsahuje řadu antioxidačních látek (vitaminy C, E, zinek a sedm dismutáz superoxidů atd.) a současně je schopen aktivovat ochranné systémy v těle. Aloe vera tedy může hrát významnou úlohu při ochraně před volnými radikály.

2. Cukrovka

Cukrovka je dalším závažným populačním onemocněním, které je spojováno s řadou komplikací, jež zvyšují riziko úmrtí. Preklinický a klinický výzkum ukazuje, že Aloe vera, pokud je biologicky aktivní, disponuje důležitou antidiabetickou aktivitou včetně normalizace hladiny glukózy v krvi a ochrany před oxidačním stresem. Nejen, že napomáhá chránit slinivku břišní, ale taktéž snižuje hladinu cukru v krvi. Jedna ze studií prokázala snížení krevního cukru u diabetiček zhruba o 44 % (doporučuje se minimálně 2 měsíce užívání extraktu). Užívání aloe má také vliv na snížení triglyceridů, volných mastných kyselin a fosfolipidů v krvi. Nelze opomenout ani další příznivý efekt, kterým je zachování hmotnosti a nenabývání na váze, jak je tomu běžně při užívání léků.

3. Úleva od zažívacích problémů

Šťáva z Aloe vera se dnes pije především pro úlevu od problémů spojených s vředy, zažívacími potížemi a potížemi ledvinového typu. Po požití biologicky aktivní šťávy z aloe bylo popsáno pravidelnější zažívání, lepší pocity spojené se zažíváním a zvýšení hladin energie. Řada lidí, kteří trpěli nechutenstvím, syndromem dráždivého střeva, zvýšenou hladinou žaludeční kyseliny, žaludečními a dvanáctníkovými vředy a kolitidou, udávala po požívání šťávy z Aloe vera úlevu od těchto potíží.

4. Onemocnění koronárních cév a cholesterol

Koronární srdeční onemocnění patří u nás mezi hlavní příčiny úmrtí. Podle různých studií užívání gelu z Aloe vera může mít příznivý účinek na akumulaci lipidů v krvi, jež je spojena s tímto onemocněním. Testované skupiny, kterým byla podávána Aloe vera, prokázaly pokles celkového cholesterolu, triglyceridů, fosfolipidů a hladin neesterifikovaných mastných kyselin, které urychlují akumulaci tukových látek ve velkých a středních tepnách a také v koronárních artériích srdce.

5. Aloe vera při prevenci ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají jako následek srážení rozpuštěných minerálů v ledvinách a močovodech, které vedou moč z ledvin do močového měchýře. Klinické studie dokládají, že Aloe vera gel může být jedním z nejefektivnějších možností bylinné terapie. Při pravidelném užívání Aloe vera se změnilo chemické prostředí močových cest, omezilo se srážení solí a podpořila lepší rozpustnost jak kalcia, tak oxalátu v močových cestách. Druhá studie provedená na dětech potvrdila již předtím zveřejněné výsledky. Vědci interpretovali tyto výsledky jako prokazující, že užívaní Aloe vera gelu mělo přínosný efekt pro prevenci ledvinových kamenů u dětí i dospělých.

 

Převzato z www.doktor-zdravi.cz, Autor: JK, redakce DZ, čerpáno z klinických studií

Klinické studie a zdroje:

Ken Jones, vedoucí vědecký pracovník, Aloecorp, Inc. a TOTAL HEALTH Vol. 29, č. 2 – Aloe vera v léčbě oxidativního stresu

Coe FL, Evan A, Worcester E. (2005) Kidney stone disease. Journal of Clinical Investigation 115:2598–2608.

Atmani F. (2003) Medical management of urolithiasis, what opportunity for phytotherapy? Frontiers of Bioscience 8:s507–514.

Kirdpon S, Kirdpon W, Airarat W, Trevanich A, Nanakorn S. (2006) Effect of aloe (Aloe vera Linn.) on healthy adult volunteers: changes in urinary composition. Journal of the Medical Association of Thailand 89 (supp. 2): S9–14.

Kirdpon S, Kirdpon W, Airarat W, Thepsuthammarat K, A, Nanakorn S. (2006a) Changes in urinary composition among children after consuming prepared oral doses of aloe (Aloe vera Linn). Journal of the Medical Association of Thailand 89: 1199–1205.

Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoli změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním.
10/10 2018
Pro klidné noci dětí i jejich maminek
Když dojde na kritiku doplňků stravy, je jim vyčítáno, že se tváří jako léky. Myslím si, že v Barny´s a zřejmě i jinde toto neplatí.
5/1 2017
Pro zákazníka je těžké vyznat se v doplňcích stravy
Náš stvořitel neponechal nic náhodě. Lidský organizmus má dokonalý imunitní systém a obrovskou schopnost se léčit sám. K tomu mu stačí vytvořit podmínky.
5/1 2017
Existuje jen jeden zdroj nemocí