Pomoc z přírody na nejčastější dětské nemoci

Pomoc z přírody na nejčastější dětské nemoci

5/1 2017

Jakmile dítě nastoupí do dětského kolektivu, objeví se časté smrkání, kašel, bolesti uší, bolesti břicha, horečky – zkrátka běžné dětské nemoci. Jsou přirozenou součástí dětství a důležitou částí vývoje imunitního systému. Velkou chybou rodičů je, když se snaží dětem ulevit od příznaků a co nejdříve je postavit na nohy. Avšak našim ratolestem můžeme pomoci přírodní cestou, ulevit jim a přitom podpořit jejich imunitní sytém.

Infekce uší

Zánět středního ucha (otitis media) bývá častým důvodem návštěv malých pacientů na pohotovosti. Akutní zánět je velmi bolestivý a nepříjemný a postihuje především malé děti z důvodu anatomické dispozice. Běžně se objevuje jako průvodní znak jiného onemocnění jako je např. rýma, zánět horních cest dýchacích, chřipka. Kdysi se zánět středního ucha běžně aplikovala antibiotika, dnes se upřednostňuje „vyčkávací taktika“ a tedy, jestli si tělo se zánětem poradí či nikoli. Výjimku tvoří děti do 2 let a kojenci, kdy je nutná léčba a dohled lékaře, aby se zamezilo pozdějším komplikacím.

Léčba zánětu ucha: komprese, teplo, ušní kapky, případně antibiotika

V počáteční fázi, kdy se ještě neprokázal hnisavý zánět, aplikují se teplé zábaly. Tradičním prostředkem bývala na pánvi ohřátá sůl, která se zabalila do plátna a přikládala na postižené ucho. Další možností jsou ušní kapky, které obsahují například měsíček lékařský nebo diviznu. Mají antibakteriální účinky, ale před jejich použitím je nutné se poradit s lékařem. Antibiotika se předepisují až ve chvíli, kdy potvrdí se hnisavý zánět ucha. Současně se provede propíchnutí bubínku, pacientovi se téměř okamžitě uleví.

Zánětům ucha však můžete předcházet, dodržíte-li jistá pravidla. Pří rýmě je nutné udržovat nosní dutiny čisté a průchodné (malým dětem odsávejte hleny co nejvíce), udržujte nemocného v teple a vyhněte se průvanu.

Alergie na potraviny & zánět středního ucha

Několik klinických studií sledovalo vztah mezi častými záněty středního ucha a potravinovou alergií. Potvrdilo se, že pokud dítě trpí potravinovou alergií a současně se u něj objevují časté ušní infekce, mají tyto faktory velmi úzký vztah a odstraněním iritujících potravin se problém vyřeší. Jedna ze studií z roku 2001 považuje za velmi rizikové tyto potraviny: mléko, vejce, citrusy, luštěniny a rajčata. V takovém případě je nezbytná spolupráce rodičů s pediatrem, aby společně odhalili potraviny způsobující komplikace a vyloučili nebo je nahradili vhodnější alternativou.

Cigaretový kouř u dětí

Zkrátka a jasně řečeno děti kuřáků trpí infekcemi středního ucha mnohem častěji než děti nekuřáků, pravděpodobně za to může pasivní kouření. Jde o další z dlouhého seznamu možných příčin.

Xylitol v prevenci ušních zánětů

Kanadský časopis Alive zveřejnil informaci, že xylitol může významně pomoci předcházet infekcím ucha. Ve třech studiích zahrnujících kolem 1800 dětí, u kterých byly aplikovány produkty s obsahem této přírodní látky (pastilky, sirupy, žvýkačky), byla zaznamenána výrazná redukce výskytu zánětu středního ucha, přičemž riziko infekce bylo sníženo o celých 25%!

Kašel a bolesti v krku

Celá staletí byl med používán jako přírodní medicína u různých forem kašle. Ukazuje se, že matky využívající síly tohoto přírodního včelího produktu, měli nejspíš pravdu. Ve dvojitě-zaslepené kontrolované studii z roku 2010 byl med zkoumán jako prostředek proti nočnímu kašli u dětí s rýmou ve věku 2 – 5 let. Ve srovnání s řadou volně prodejných léků proti kašli, byl med shledán jako nejúčinnější prostředek - ke zmírnění kašle došlo po podání 2 čajových lžiček (2ml) medu před spaním. Byla tak potvrzena jiná předchozí studie z roku 2007, ve které rodiče určili med jako lepší prostředek na noční kašel než samotnou účinnou látku dextromethorphan (látka často se vyskytující ve volně prodejných lécích určených k potlačení nočního kašlání). V posledních letech právě dextromethorphan čelí značné kritice odborných kruhů, protože se objevili pochybnosti o jeho efektivitě u dětí a navíc je spojován s negativními vedlejšími účinky, uvádí časopis Alive (9 /2013).

Mezi velmi oblíbené v léčbě kašle byl zařazen i břečťan, resp. výrobky z něj. Použití této rostliny bylo povoleno u dětí i dospělých.

Koliky a bolesti břicha

U narozených děti bývají koliky častou příčinou několikahodinového pláče. Chceme-li dětem pomoci, nejčastěji slyšíme radu „Musíte to zkrátka přečkat“, zní slova většiny pediatrů. Jestli se s tím odmítáte smířit, vyzkoušejte několik tipů:

Co jí maminka?

Pro kojené děti hraje důležitou roli skladba jídelníčku matky. Odstranění nadýmavých potravin a alergenů (např. kravské mléko, vajíčka, oříšky, ryby, sója, pšenice kvůli lepku) může zmírnit nebo odstranit koliku u kojenců.

Pokud své dítě nekojíte, nabízí se alternativní kojenecká výživa. Při kolikách někdy pomůže i změna kojenecké výživy. Také přechod na umělou stravu může dočasně způsobit potíže s bříškem a i tu platí, že změna může prospět.

Fenikl

Tato bylina, používaná po jídle, je vynikající pro tlumení plynatosti a je výborná i při kolikách. Funguje skvěle i v kombinaci s heřmánkem, citronovým esenciálním olejem (při aplikaci ředit a aplikovat pouze zvenku). Avšak než použijete jakýkoli prostředek, obraťte se na svého pediatra.

Probiotika

Studie potvrdily, že probiotika mají velmi příznivý vliv na dětský organizmus a jejich podávání kojencům, hlavně druh Lactobalicillus reuteri, může zásadně snížit dobu trvání pláče. Ve skupině se 46 dětí s kolikou podávali výzkumníci probiotika polovině z nich a sledovali změnu trvání pláče. Zjistili, že u dětí, kterým byla podávána probiotika, se pláč zredukoval o polovinu během 3 týdnů! Rovněž u 80 % dětí s doplňovanými probiotiky klesnul pláč o polovinu a to už po sedmi dnech ve srovnání se 40% dětí jiné kontrolované skupiny! To je opravdu velký zvrat a hodně času navíc bez pláče a trápení pro děti i jejich rodiče. Samotná probiotika však mají mnoho dalších příznivých účinků například při průjmu či bolestech břicha následkem užívání antibiotik.

Alergie

Pálení a slzení oči, kýchání, smrkání, podrážděnost, to vše může obrátit den naruby. Antihistaminika sice mohou pomoci zmírnit příznaky, ale mnoho rodičů nesouhlasí s jejich každodenním podáváním dítěti. K léčbě alergické rinokonjunktivitidy byla zavedena sublingvální imunoterapie (SLIT), která sleduje víc než jen potlačení symptomů. Po několika letech byla potvrzena její bezpečnost u dětí i dospělých. Vychází z postupu, kdy se pravidelně pod jazyk aplikuje alergen v malém množství. Tělo sice na něj zareaguje, ale nijak neohrozí život člověka.

Dětských nemoci je pochopitelně mnohem víc a rovněž existuje mnoho dalších prostředků překvapujících ohromnou sílou, přitom jsou něžné a ohleduplné i k malému organizmu. Vzájemný respekt a soulad s přírodou nám umožní najít takový lék či léčební postup, který napomůže uzdravení a lepší kondici.

Zdroje a studie:

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8092554 (Food alergy and otitis media)
  2. http://pediatrics.aappublications.org/content/130/3/465.long
  3. Paul IM, et al. Effect of honey, dextromethorphan, and no treatment on nocturnal cough and sleep quality for coughing children and their parents. Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine. 2007;161:1140.

Shadkam MN, et al. A comparison of the effect of honey, dextromethorphan, and diphenhydramine on nightly cough and sleep quality in children and their parents. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2010;16:787

Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoli změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním.
10/10 2018
Pro klidné noci dětí i jejich maminek
Když dojde na kritiku doplňků stravy, je jim vyčítáno, že se tváří jako léky. Myslím si, že v Barny´s a zřejmě i jinde toto neplatí.
5/1 2017
Pro zákazníka je těžké vyznat se v doplňcích stravy
Náš stvořitel neponechal nic náhodě. Lidský organizmus má dokonalý imunitní systém a obrovskou schopnost se léčit sám. K tomu mu stačí vytvořit podmínky.
5/1 2017
Existuje jen jeden zdroj nemocí