Veš dětská – nepolapitelný parazit?

Veš dětská – nepolapitelný parazit?

5/1 2017

Veš dětská – nepolapitelný parazit?

Marný boj s parazity potrápí každoročně mnoho rodin. Přestože se tento problém týká hlavně dětí, které se často pohybují v kolektivu, nevyhýbá se ani dospělým. Stačí se podívat do prostředků hromadné dopravy, kde denně cestujeme v bezprostřední blízkosti různých spolucestujících.

 Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasaté části hlavy. K jejímu přenosu dochází při fyzickém kontaktu hlav a její výskyt se díky rychlému množení neustále zvyšuje. Dospělí jedinci sají krev z pokožky hlavy 4 – 5× denně, což způsobuje svědění, jehož následkem se děti škrábou a může tak dojít k vzniku infekce. Larvy vší sají krev zhruba 3× denně a v dospělé jedince narostou zhruba za 10 – 12 dní od nakladení vajíček (hnid). Přilepené hnidy se šamponem nesmývají, zůstávají ve vlasech a pro jejich odstranění je zapotřebí mechanického působení – např. důkladným vyčesáváním hustým hřebenem.

Běžné prostředky už nestačí

Veš dětská je velice adaptabilní, což dokazuje její snadné šíření, a osvědčené přípravky, které fungovaly dlouhé roky, již nejsou dostatečně funkční. Vši jsou vůči přípravkům stále více odolné a ani po opakovaných aplikacích nedochází k jejich úplnému vyhubení. Doposud se používaly především insekticidy, jejichž účinnost je založena na poškození nervového systému vší. Jejich nevýhodou bývají alergické reakce. Ukazuje se však, že přestávají být účinné, neboť si na ně vši vytvořily rezistenci. Lidé často sahají po šamponech s obsahem esenciálních olejů, u nichž bohužel dochází k ředění účinné složky vodou, a proto je lze doporučit jen jako doplněk k samotné léčbě.


Naprosto nový směr udávají přípravky působící čistě mechanicky - vši zadusí a lepkavou vazbu mezi hnidami a vlasy uvolní, což umožní jejich snadnější vyčesávání. K usmrcení vší dochází jednoduše zadušením, a to díky olejům – nejčastěji Tea Tree, Eucalyptus, Ylang–Ylang, Citronella a další. Na tomto principu funguje například Barny´s Effective. Součástí balení tohoto přípravku je hustý kovový hřeben určený speciálně k vyčesávání vší a hnid. Přípravek představuje bezpečnou cestu jak se zbavit vší, je šetrný, založený na přírodní bázi a vhodný i pro citlivou dětskou pokožku. Důležitá informace je, že na Effective nevzniká u vší rezistence, takže je možné ho s jistotou používat kdykoli je potřeba.

Chcete-li se vyhnout opakované kontaminaci vší, nezapomeňte na dezinfekci hřebenů a na okamžité převlečení přikrývek a vyprání oděvů. Je to náročnější na čas, ale vyplatí se to.

Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoli změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním.
10/10 2018
Pro klidné noci dětí i jejich maminek
Když dojde na kritiku doplňků stravy, je jim vyčítáno, že se tváří jako léky. Myslím si, že v Barny´s a zřejmě i jinde toto neplatí.
5/1 2017
Pro zákazníka je těžké vyznat se v doplňcích stravy
Náš stvořitel neponechal nic náhodě. Lidský organizmus má dokonalý imunitní systém a obrovskou schopnost se léčit sám. K tomu mu stačí vytvořit podmínky.
5/1 2017
Existuje jen jeden zdroj nemocí