To nejlepší pro imunitu dětí

To nejlepší pro imunitu dětí

5/1 2017

Kojení je bezesporu tím nejlepším řešením pro matku i dítě. Rozhodnutí matky, jestli své dítě bude kojit, je čistě na ní. Horší případ je, když matky z porodnice odcházejí s lahvičkou a doporučením na některou sušenou výživu. Tvrzení, že umělá výživa je téměř stejná jako mateřské mléko, bývá mnohdy podpořené reklamou a zdaleka neodpovídá realitě. Víte, že pro správný vývoj imunity dítěte jsou právě první dny kojení zcela zásadní?

V 50tých letech se propagovalo oddělení matky od dítěte s tím, že si matka po porodu potřebuje odpočinout.

Chudák novorozenec. Ten se totiž dostal k prsu až po 24 - 36 hodinách po porodu, čímž přišel o významné látky, které by podporovaly vývoj jeho imunitního systému. Dnes se o tomto kroku mluví jako o velmi chybném postupu a jeho následky jsou dost dobře známé. V současnosti se novorozenec pokládá na tělo matky bezprostředně po porodu, kdy přijme první tekutinu z mateřského prsu. O co vůbec jde?

V prvních hodinách a dnech se v prsech matek savců nachází mlezivo, čili kolostrum, které hraje v imunitním systému novorozence zásadní roli. Až během 3-5 dnů se tekutina v prsech změní na mléko přechodné a teprve po 10 dnech se tvoří mléko zralé. Kolostrum je tekutina v matčiných prsou přítomna již od 16. týdne těhotenství. Po porodu je střevní sliznice kojence dobře propustná a připravená pro přijetí všech důležitých látek. Kolostrum obsahuje především řadu obranných látek a solí, které v tu chvíli dítě potřebuje. Ví se, že příjem kolostra urychluje odchod smolky, což zabraňuje, aby se normální novorozenecká žloutenka zhoršila na úroveň, kdy se již preventivně zasahuje. 

Pozdější využití kolostra

Kolostrum rovněž snižuje pravděpodobnost infekcí dítěte a urychluje metabolickou adaptaci novorozence (tedy vyšší hladinu krevního cukru a jiné biochemické parametry v prvních hodinách života).

Přestože bylo kolostrum vyvinuté matkou přírodou k přežití pro nově narozené mládě, odborníci ho považují za mimořádně vhodný prostředek k podpoře imunity také u větších dětí a dospělých. K tomuto účelu se využívá kravské (bovinní) kolostrum, které je až 40x bohatší na biologicky aktivní látky než kolostrum lidské. Takto zpracované kolostrum je vynikající pro snížení nemocnosti v období chřipek, viróz a sezónních onemocnění. Používá se také ke zmírnění projevů alergií, dále u virových, bakteriálních a parazitárních průjmů a lze ho doporučit i u zánětů střev. Díky růstovým faktorům usnadňuje hojení ran po operacích a úrazech. Ale jaké kolostrum vybrat z celého spektra přípravků? Hlavním parametrem je měřitelný obsah imunitu stimulujících látek v kapsli, tedy imunoglobulinů. Kanadské Kolostrum Synermune™ jako jediné v ČR garantuje minimálně 30 % imunoglobulinů v kapsli, čímž se stává jedničkou mezi výrobky s obsahem kolostra na našem trhu a nabízí tak spolehlivou ochranu.

 http://kojim.webnode.cz/mezinarodni-kodex-marketingu-nahrad-materskeho-mleka/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kojen%C3%AD

http://www.astmalitomysl.cz/?page=clanky&id=20123

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolostrum

http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_04_05.pdf

Naše klouby musí v průběhu zátěže čelit různým tlakům, nárazům, externím vlivům. Měli by však současně zůstat pružné a ohebné. Proto se je snažíme posilovat. Volíme přijatelnou variantu z hlediska fyzické zdatnosti a hledáme pro ně vhodnou výživu.
7/4 2021
Připravte svoje klouby nejenom na jarní sezonu
Užívat kloubní výživu má smysl v každém případě! Měla by být ovšem komplexní, s obsahem více účinných látek.
7/4 2021
Kloubní výživa, která stojí za to!
Jak bohatství minerálů v řasách sklizených z mořského dna posiluje naše zdraví.
3/3 2021
Pro pevné kosti v každém věku.