Ať nás podzim nepřekvapí

Ať nás podzim nepřekvapí

10/10 2018

Venku to už začíná hrát všemi barvami, teplé letní večery nás pomalu opouští a nám se pod kůži dostává podzimní ochlazení. Je proto potřeba se na něj pořádně připravit, ať nás neskolí rýmička či první nachlazení. Také naše ratolesti se po prázdninách dostávají do kolektivů, do školek a škol, a to je pro jejich imunitu pořádná nálož. Obzvlášť důležitá pro naše zdraví je prevence, na zdravé imunitě je potřeba pracovat dlouhodobě, nečekat na první známky nemoci.

Co to vlastně imunita je, jak o ní pečovat a posilovat jí?

Hlavním úkolem imunity je obrana našeho organizmu vůči škodlivým vlivům, virům a bakteriím. Tuto funkci vykonává prostřednictvím velkého množství buněk a molekul, přítomných ve všech částech našeho organizmu. Část imunity (tzv. nespecifickou) máme vrozenou, část (tzv. specifickou) si budujeme v průběhu našeho života, takže je z části na nás, jak se dokážeme vypořádat s fyzickou i psychickou zátěží, kterou invaze virů a bakterií určitě představuje. Pro správně fungující imunitní systém je potřeba zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrá strava bohatá na přirozené zdroje vitaminů a minerálů a kvalitní spánek.

Imunitu možno podpořit i užíváním potravinových doplňků s příznivým účinkem na imunitní systém.  Z řad doplňků stravy je výběr široký, zmíním jen několik, které jsou nejčastěji používané.

Jedním z nejužívanějších je vitamin C, pro svoje předpokládané účinky proti nachlazení a potvrzené antioxidační účinky.  Jeho význam pro organizmus je komplexní, je nezbytný pro tvorbu kolagenu, pro syntézu bílkovin, vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem a ke snížení míry únavy a vyčerpání.  K normální funkci imunitního systému přispívají ale i jiné antioxidanty, jako např. selen a zinek.

Oblíbenou a mnohými studiemi ověřenou skupinou jsou imuno-glukany, z nich biologicky nejaktivnější jsou beta-glukany. Jsou to přírodní látky, které najdeme v houbách, kvasinkách i obilovinách. Beta-glukany mají účinky protizánětlivé, antioxidační i regenerační. Dokáží ovlivnit jak imunitu vrozenou, tak i tu specifickou. Pro účinek je důležitá čistota beta-glukanu, protože s čistotou stoupá účinnost.

Zajímavou látkou je kolostrum nebo-li mlezivo. Je to tekutina vylučovaná mléčnou žlázou matky do 48 hodin po porodu. Je jedinečným zdrojem mnoha komponent, které novorozenec potřebuje v prvních kritických dnech po porodu. Je bohatým zdrojem životně důležitých látek, které jsou nepostradatelné pro fungování nejen imunitního systému. Do doplňku stravy se používá bovinní kolostrum. Připravuje se z mléka, které krávy produkují několik dnů po porodu. Kolostrum je bohaté na imunoglobuliny, což jsou látky, které využívá organizmus, aby rozpoznal a zneškodnil „neznámé objekty“, hlavně viry a bakterie. Dále obsahuje cytokiny, které zabezpečují komunikaci mezi buňkami, regulují zánět a zlepšují obranyschopnost. Laktoferrin, který je jednou z nejvýznamnějších látek podporujících imunitní systém. Váže volné železo, čímž snižuje jeho plasmatickou hladinu. Vychytání železa z přijímané potravy již ve slinách je významným nespecifickým imunitním mechanizmem, protože zabraňuje přemnožení bakterií, které využívají volné železo pro svůj růst.  Kolostrum obsahuje i mnohé růstové faktory, které podporují růst a množení buněk, je bohaté na bílkoviny, tuky a cukry spolu s vitaminy a minerály.

Venku to už začíná hrát všemi barvami, teplé letní večery nás pomalu opouští a nám se pod kůži dostává podzimní ochlazení. Je proto potřeba se na něj pořádně připravit, ať nás neskolí rýmička či první nachlazení.
10/10 2018
Ať nás podzim nepřekvapí
Děti jsou tvorové nesmírně vnímaví a jakákoli změna v jejich okolí může mít neblahý vliv na jejich dětskou psychiku, potažmo vyvolat problémy s usínáním.
10/10 2018
Pro klidné noci dětí i jejich maminek
Když dojde na kritiku doplňků stravy, je jim vyčítáno, že se tváří jako léky. Myslím si, že v Barny´s a zřejmě i jinde toto neplatí.
5/1 2017
Pro zákazníka je těžké vyznat se v doplňcích stravy