OSTŘÍŽ - KOMFORTNÍ ŘEŠENÍ PRO PODPORU ZDRAVÉHO VIDĚNÍ
Moderní životní styl, málo pohybu na čerstvém vzduchu, zvýšené používání digitálních zařízení, to všechno přispívá k poruchám zraku, které se v dnešní moderní době objevují již v dětském věku a jedince můžou doprovázet po celý život.
Lidem často chybí návyky správného stravování a z různých důvodů výběr kvalitních potravin. Nekvalitní spánek a nedostatek odpočinku před spaním, klimatizace, výskyt znečištěného ovzduší, práce s počítačem, umělé osvětlení, nadměrné používaní digitálních obrazovek mají nežádoucí dopad na lidský zrak.
Alarmující čísla statistik bijí na poplach.
Přibližně 65 % dětí ve věku 3-4 let již sleduje tablety, 80 % dětí ve věku 12-15 let vlastní mobil a dítě ve věku 8-12 let je schopno trávit více než 6 hodin denně na multimediálních zařízeních.
ZRAK
Oči jsou párový smyslový orgán umožňující člověku vnímat světlo, pohyb a věci kolem sebe. Jedná se o složitý orgán a je nutné o něj pečovat. Obsahuje přirozený ochranný systém antioxidantů a enzymů, které se postupem času vytrácejí. Zanedbávání péče o zrak v raném dětství a období dospívání může zvýšit riziko zdravotních problémů souvisejících se zrakem. Lidé nad 40 let věku jsou ohroženi různými poruchami zraku, včetně věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), která se dříve týkala pouze starší populace. VPMD je závažné onemocnění sítnice a je častou příčinou ztráty zraku u starších lidí.
KAROTENOIDY
Karotenoidy lutein, zeaxanthin a mezo-zeaxanthin jsou součástí žluté skvrny (makuly) v sítnici a v oční čočce v lidském oku a označují se společným názvem makulární pigment (makulární karotenoidy). Žlutá skvrna je místem centrální části makuly s vysokou hustotou fotoreceptorických buněk (čípků) a bývá označována jako místo nejostřejšího vidění. Karotenoidy všeobecně mají pozitivní vliv na optickou hustotu makulárního pigmentu a chrání oči tím, že jsou schopny filtrovat vnější světlo dopadající na sítnici, nepropouštět UV záření z vnějšího světla a pohlcovat modré světlo. S přibývajícím věkem a zvýšenými nároky kladenými na zrak, jejich koncentrace postupně klesá. Je nezbytné zabezpečit jejich postupné doplňování.
Lutein se nejčastěji vyskytuje v tmavé listové zelenině, jako je špenát, kapusta, brokolice, kadeřávek nebo hrášek. V nízké koncentraci je lutein žluté barvy, ve vyšších koncentracích se zbarvuje až do oranžovo-červena. Nejvíce koncentrovaný bývá v květech lichořeřišnice či aksamitníku vzpřímeného.
Zeaxanthin můžeme najít v pestrobarevném ovoci, v zelenině např. paprice, kukuřici, zelí, či v rostlinách, jakými jsou šafrán, květ měsíčku nebo v superpotravině spirulina. Poměr luteinu k zeaxanthinu v přírodě bývá obvykle 5:1.
Zrak má člověk jen jeden, a tak by se o něj měl starat co nejlépe. Tím spíš, pokud většinu dne tráví v uzavřené místnosti před obrazovkou počítače či chytrého telefonu. Oči potřebují odpočinek. Jak předejít tomu, aby nečervenaly, nepálily, neslzely a sloužily nám co nejdéle bez komplikací a očních vad? Stačí dodržovat pár základních zásad, jako správné osvětlení, vyvážená strava či dostatek spánku, a oči jako ostříž pak může mít každý.
PŘINÁŠÍME PÁR NÁPADŮ, JAK PEČOVAT O SVŮJ ZRAK
Přizpůsobte si prostředí
Momentálně lidé doma tráví více svého času a často z domova i pracují. Bohužel zde ale nemá většina z nás ty nejvhodnější podmínky. Soustředění ruší děti a zraku nepřidává ani umělé osvětlení. Mnoho lidí pracuje při světle led žárovek, ze kterých vyzařuje škodlivé modré světlo. Doporučuje se tedy raději používat klasické žárovky, a to nejlépe ty, které svítí žlutým světlem, jenž je pro oči příjemnější. Protože také monitory svítí tzv. modře, doporučuje se snížit jas na minimum a nastavit žluté záření, které oči zbytečně neunavuje. Nejlepší variantou je vzít si notebook, včetně oblíbeného nápoje k oknu a pracovat při denním světle. Samozřejmostí je také dostatek čerstvého vzduchu, proto se nebojte často větrat. Pokud jdete ven, je dobré nasadit si sluneční brýle s UV filtrem. Ty nejen ochrání před nebezpečným UV zářením, ale také pomáhají předcházet vzniku vrásek kolem očí.
Dopřejte si pestrou stravu bohatou na karotenoidy
Aby byl člověk zdravý a fit, je důležitá pestrá a vyvážená strava. V případě podpory a výživy zraku je třeba se zaměřit na potraviny bohaté na vitamin A a karotenoidy. Nejznámější zeleninou obsahující vysoký podíl beta-karotenů je mrkev, dále je velice přínosná brokolice, celer nebo třeba i špenát. Pomůžou také omega-3 mastné kyseliny, hojně obsažené v rybách. Pokud však člověk ví, že nepřijímá dostatek zmiňovaných látek přirozeně z potravy nebo chce svým očím přilepšit, tak pomáhají doplňky stravy.
Nezapomínejte se protáhnout
Pohyb je důležitý pro udržení těla v kondici. Stačí krátké protažení, pár dřepů a ulevíte nejen ztuhlým svalům, ale také očím. Pokud je člověk nucen denně pracovat na počítači, jeho oči jsou brzy vysušené a pálí, a tak jakákoli změna aktivity může pomoci. Pro oči je totiž obecně dobré, když se střídá čas strávený díváním nablízko a do dálky. Doporučuje se využívat metodu 20-6-20, kdy se po každých dvaceti minutách strávených díváním nablízko alespoň na dvacet vteřin sleduje objekt vzdálený šest metrů, díky čemuž se očím uleví a odpočinou si. Důležité je také nezapomínat často mrkat a tím oči přirozeně zvlhčovat.
V případě potíží si dejte okamžitě pauzu
I v případě správně výživy a dodržování zásad oční hygieny, se mohou čas od času objevit potíže. Oči při práci na počítači začnou pálit, praskají žilky, natékají víčka, oči jsou suché a netvoří se dostatek slz. V tu chvíli je nutné si dát okamžitě pauzu. Rychlou pomocí jsou oční kapky, které uleví již do několika minut, pozor však na správné dávkování, nic se nesmí přehánět. Pokud doma zrovna žádné kapky nejsou, pomůžou jednoduché, ale účinné obklady na víčka třeba z plátků salátové okurky či namočených a vychlazených sáčků černého čaje. S nimi si stačí na patnáct minut lehnout a odpočívat. Očím se uleví a člověk zase nabere energii ke svým dalším povinnostem.
Pravidelně spěte
Spánek je pro tělo nesmírně důležitý. Jelikož jsou oči v neustálém pohybu, je třeba jim dopřát odpočinek alespoň v noci. Ložnice by tedy měla být dobře zatemnělá. Veškerá elektronika jako televize, počítač či telefon by měla být vypnuta alespoň hodinu a půl před ulehnutím a uložena co nejdál od lůžka. Je důležité se vyhnout také zbytečnému nočnímu osvětlení v podobě různých lampiček či světýlek. Právě nadbytečné světlo totiž může způsobovat nedostatek melatoninu – hormonu, odpovědného za spánek a spánkový cyklus. Nejlepším řešením je tedy správně zvolené světlo v průběhu celého dne, které se stane jakousi prevencí pro noc a co největší tma na podřimování. Oči budou obecně v lepší kondici, tělo vyprodukuje správné množství melatoninu a kvalita spánku se výrazně zlepší. A to, co funguje u dospělých, platí u dětí dvojnásob. I přesto, že děti často při usínání vyžadují rozsvícenou lampičku, je důležité, aby rodiče po jeho usnutí světlo zhasli. Pomůže to ke správnému nastavení spánkového cyklu nejmenších, které se budou v noci výrazně méně budit, díky čemu si odpočinou také rodiče.
ZRAK JAKO OSTŘÍŽ
Běžný den školáka se jen málokdy obejde bez hraní her na mobilu či počítači nebo pravidelné pohádky v televizi. S nastupující érou digitalizace je stále těžší vyhnout se moderním technologiím, což u dětí platí dvojnásob. Spolužák ve vedlejší lavici má nový telefon a kamarád od sousedů přišel s vylepšenou verzí oblíbené hry. Děti chtějí přirozeně zapadnout do kolektivu a odolat pokušení v podobě závodů v počítačových hrách není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Běžné užívání může snadno přejít v užívání nezdravé, které škodí nejen dětské psychice, ale také jejich neustále vyvíjejícímu se oku. Jak předejít tomu, aby se dětské oči poškodily již v raném věku? Stejně jako u dospělých je důležitá vhodná strava, běžně dostupné doplňky stravy a správná hygiena a návyky v péči o zrak.
Knihu válcuje tablet aneb dětství s modrým světlem
Ještě před pár lety bylo běžné, že děti přišly ze školy, hodily tašku do kouta a běžely ven. To dnes již nebývá zvykem. Příčinnou jsou právě moderní technologie, které děti lákají víc než třeba fotbal na hřišti či kniha. Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu spolu s nadužíváním elektronických zařízení vyzařujících modré světlo, připívá k poruchám zraku. Oko je citlivý a nesmírně složitý orgán, který vyžaduje naši péči a jestliže starost o zrak dětí zanedbáme, přispějeme k tomu, že budou s následnými problémy bojovat i v dospělosti. Jednat se může o krátkozrakost, únavu očí a výjimkou nejsou ani potíže se spánkem. Mysleme na to, že dětské oči jsou citlivé na nadměrné umělé osvětlení, sluneční záření a v neposlední řadě právě na modré světlo vyzařující z elektroniky. Starost o oči proto není radno podceňovat a mělo by jim být dopřáváno to nejlepší.
Špenátem ke svalům i zdravým očím
Díky současnému životnímu stylu je správná péče o zrak čím dál důležitější a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Očím prospívají karotenoidy, například beta-karoten nebo lutein, vyskytující se zejména v zelenině a ovoci. Najít je lze v tmavé listové zelenině, což je například hrášek, špenát nebo brokolice. Vyvážená strava spolu s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a přirozeném světle dokáže hotové zázraky. Kromě výše uvedeného dbejte na kvalitní spánek ve vyvětrané místnosti. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky, které pomohou možné oční vady odhalit včas.
„Mami, půjč mi telefon.“ Jak nastavit pravidla? Začněte u sebe
S výše uvedenou větou se setkal snad každý rodič. Děti barevné obrazovky, plné pohybujících se postav, lákají již od útlého věku. Odborníci se shodují na tom, že do 4 let věku je vhodné pouze krátké, několikaminutové video denně, do šesti let neublíží půl hodina denně a děti školou povinné si vystačí se 45 minutami za den. Vše by ale mělo mít svá jasná pravidla. Jak je nastavit co nejlépe tak, aby byly obě strany spokojené?
U večeře bez telefonu. Domluvte se na činnostech, které se obejdou bez elektroniky. A to nejen ze strany dětí, ale i z té vaší. Může se jednat například o společnou večeři, hraní deskových her nebo čtení.
Fotbal, skaut nebo piano. Vzbuďte v dětech zájem o aktivitu, během které si na tablet ani nevzpomenou. Ideálně se může jednat o zájmové kroužky, kde budou ve společnosti ostatních dětí.
Mobil nechte hluboko v kabelce. Po příchodu domů se nebojte nechat telefon v tašce a odolejte pokušení ho každou chvíli kontrolovat. Děti se již odmalička učí nápodobou, není se proto čemu divit, pokud vyžadují telefon ve chvíli, kdy to vidí i u vás.
Počítač až po úkolech. Děti by měly vědět, že nejdříve musí splnit své povinnosti, například napsat domácí úkoly, a až potom si mohou hrát. Stanovte si přesnou dobu, kterou budou moci na počítači trávit a tu dodržujte. Zkuste udělat kompromis tak, abyste byli spokojení nejen vy, ale i dítko.
Doplněk stravy Barny’s OSTŘÍŽ je vhodný pro děti od šesti let, adolescenty i dospělé. Jedná se o komplex karotenoidů pod označením LuteinForce a vitaminy A a E, které se doporučuje užívat k udržení dobrého stavu zraku, ale i sliznic a k ochraně buněk před oxidativním stresem. Je vhodný pro osoby s nedostatečným příjmem karotenoidů ve stravě, pro osoby pracující v kanceláři s minimálním denním osvětlením, pro osoby a pro řidiče při absolvování dlouhých cest.
Barny´s OSTŘÍŽ 120 ml
Pro váš ostřejší zrak
Doplněk stravy v tekuté formě s cukrem a aroma
Vitaminy A + E
LuteinForce – přírodní extrakt z aksamitníku vzpřímeného obsahující kombinaci makulárních karotenoidů luteinu a zeaxanthinu v poměru 5:1.
Užívání vhodné pro osoby:
- od 6 let, adolescenty a dospělé,
- pracující s PC, v kanceláři s minimálním denním osvětlením,
- pracující v prašném a zakouřeném prostředí,
- pracující ve venkovním prostředí s intenzivnějším dopadem slunečných paprsků na lidské oko,
- pro řidiče při řízení za šera a stmívání, na dlouhých cestách.
Výhody produktu:
- První tekutá forma na trhu v oblasti doplňků stravy určených pro udržení zdravého vidění
- Uživatelsky přívětivá forma výrobku
- Skvělá možnost užívání v oblasti pediatrie, geriatrie
- Díky tekuté formě - možnost přípravy nápoje s příjemnou ovocnou chutí